Ten pocit, keď máte pre koho tancovať

Napísal(a) Peter Jarkovský v pondelok, 29 máj 2017. kategória: Tanečný šport Počet prečítaní: 5337

Ten pocit, keď máte pre koho tancovať

Ak čokoľvek vytvoríme, je prirodzenou vlastnosťou, že naše dielo radi vystavíme verejnosti. Chceme sa pochváliť tým, na čom sme tvrdo pracovali, aby sa dostavil výsledok. Futbalisti zvyknú hovorievať, že diváci sú akoby ďalším hráčom na ihrisku, hokejistom sa tiež hrá oveľa lepšie, ak ich povzbudzuje plný "kotol" a nepočuť každé šuchnutie korčule o ľad. Športovec robí tú-ktorú aktivitu nielen kvôli sebe, ale aj kvôli divákom.

Tanečný šport nie je iný, filozofia je defacto taká istá, ako pri masovejších športoch. Pokiaľ tanečníci cítia spätnú väzbu z tribún, tanečný výkon dokážu posúvať do iných dimenzíí, potom je ich oduševnený prejav skutočným zážitkom pre všetkých prítomných. Takúto elektrizujúcu atmosféru sme si mohli užiť aj pri tohtoročných Majstrovstvách Slovenska v latine. Na celkový priebeh súťaže vplýva niekoľko faktorov - dobrý moderátor, ktorý dokáže vyburcovať tanečníkov aj divákov, samotní tanečníci, ktorých výkony dvíhajú obecenstvo zo sedačiek, v neposlenom rade aj vhodný výber "chytľavých" melódií. Ak toto všetko máme v tanečnej hale správne namiešané, nemalo by dobrej súťaži brániť nič. Iba ... chýbajúci diváci. Tí, pre ktorých sa súťaže vlastne robia.

 

Áno, súťaže sú tu nielen pre tanenčíkov, aby zbierali body, finálové umiestnenia a vyššie kategórie. Ale aj pre obecenstvo. Pokiaľ by sme naň rezignovali, môžeme súťaže robiť v komornej atmosfére len s pármi a rozhodcami. Bez emócií, len tak, pre body a výsledok. Takáto predstava by sa asi páčila málokomu. Preto sa určite zhodneme na tom, že dostať divákov do tanečnej haly by malo byť rovnako dôležité, ako zabezpečiť početnú účasť tanečných párov. Kto sú vlastne ľudia, ktorí sa chodia pravidelne pozerať na výkony súťažiacich? Sú nimi zväčša rodičia a rodinní príslušníci, ktorí investujú nemalé prostriedky do rozvoja svojich tancujúcich detí. Preto sa výprava redukuje na minimálny počet, možno raz ide na súťaž mama, inokedy otec. Platiť vstupné na niektoré súťaže nie je brnkačka. Výsledkom bývajú poloprázdne tribúny. A čím väčšie športovisko, tým je problém viditeľnejší. Vtedy prichádza na rad otázka, ako zaplniť prázdne miesta.

 

Ak už organizátor nedokáže motivovať návštevníkov zaujímavou cenou vstupného, lebo náklady na usporiadanie sú vysoké, určite by stálo za úvahu poskytnúť nezištne voľné vstupenky napr. miestnym detským domovom, či domovom dôchodcov. Ekonomický zisk je síce nulový, lenže čo je lepšie - mať nezaplatené prázdne tribúny, alebo mať nezaplatené plné tribúny, v ktorých je potenciál vynikajúcej atmosféry, o ktorej sa bude ešte dlho rozprávať? To, čo nás robí ľuďmi, je aj sociálny rozmer. Nestojí to za ten pocit, ak umožníme deťom z domova, prípadne dôchodcom zažiť niečo iné, než je ich každodenná rutina? A to všetko k obojstrannej spokojnosti. Je to jedno z riešení, netvrdím, že jediné. Ide však o tému na zamyslenie a o načrtnutie problému. Je nás viac, čo chodievame na súťaže často a vnímame menšie a väčšie problémy. Budem rád, ak sa vyjadrí ktokoľvek, kto má potrebu prispieť svojim názorom na problematiku návštevností tanečných súťaží. Spoločnou diskusiou môžeme pomôcť tanečníkom, organizátorom ako aj divákom.

O autorovi

Peter Jarkovský

Peter Jarkovský

Tancu sa venujem od roku 1994. Najskôr som tancoval za Tanečnú školu Ingriš (vlastníci TŠ boli Peter Ingriš a Tatiana Drexler). Od roku 1996 som reprezentoval KTŠ Aknela Martin (Alenka Pisaríková). V roku 2006 som založil vlastný tanečný klub TK TÍM Juniorklub Martin. Od roku 2010 som pôsobil v Banskej Bystrici v Klube tanečného športu K-Dance (Igor Kšenzuliak). V roku 2016 som sa opäť stal členom Slovenského zväzu tanečného športu, už ako individuálny člen bez klubovej príslušnosti. Tanečný portál Tancujeme.com som spoluzakladal v apríli 2015.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Vyhľadávanie

Kalendár udalostí

Október 2023
pon uto str štv pia sob ned
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Najbližšie podujatia

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Anketa

Ktorý tanec máte najradšej?

Facebook