Petr Horáček: Slovenský súťažný tanec trpí nedostatkom osobností

V októbri bol za prezidenta Slovenského zväzu tanečného športu (ďalej len SZTŠ) zvolený Mgr. Petr Horáček, ktorý bol zároveň jediným kandidátom na túto pozíciu. Prinášame Vám rozhovor, v ktorom nám pán Horáček odpovedal na otázky, priblížil jeho víziu fungovania zväzu ako aj svoje ciele.

V prvom rade nám dovoľte zagratulovať Vám k zvoleniu do funkcie. Na úvod jednoduchá otázka: Prečo ste sa rozhodli kandidovať a následne nastúpiť do funkcie prezidenta SZTŠ?

Petr Horáček: Ďakujem za gratuláciu. Na priamu otázku priama odpoveď: moju kandidatúru a následný nástup do funkcie si vyžiadala situácia. Doterajšia prezidentka p. Baluchová sa z dôvodov zdravotných a rodinných rozhodla opätovne nekandidovať. Športový riaditeľ p.Ivanič (mimochodom podľa môjho názoru všeobecne najakceptovateľnejší kandidát) nemohol post prezidenta prijať z dôvodu pracovnej vyťaženosti... a tak voľba padla na mňa smiley

 

Ako si vysvetľujete fakt, že okrem Vás už nikto ďalší nemal záujem šéfovať tanečnému zväzu? Voľba bola preto vopred jasná bez možnosti výberu medzi viacerými kandidátmi, čím ale neznižujeme Vaše kvality smiley

PH: V predchádzajúcej odpovedi som naznačil, že jediným kandidátom som bol až v samotnom závere. Nedostatok protikandidátov považujem za dôkaz, že slovenský súťažný tanec dlhodobo trpí nedostatkom osobností.

 

Môžete nám ešte stručne objasniť, prečo bolo Valné zhromaždenie v pôvodnom júnovom termíne prerušené a pokračovalo sa až v októbri? Podľa vyjadrenia vtedajšej prezidentky SZTŠ, pani Baluchovej, muselo prezídium na podnet niektorých členov SZTŠ vysvetliť financovanie zväzu za uplynulé 4 roky, a preto nebolo možné pokračovať ani vo voľbe nového prezidenta. Ako sa situácia vyriešila? Podľa dostupných informácií, zväz nikde nezverejnil oficiálne stanovisko k danému problému.

PH: Júnové VZ bolo (po dohode všetkých prítomných) prerušené preto, lebo časť členskej základne (vedená p.Štrbovou a p.Pastorekom) žiadala podrobne vysvetliť nezrovnalosti v správach o hospodárení zväzu za uplynulé 4 roky. Nakoľko schvaľovanie správy o hospodárení je v programe KAŽDÉHO valného zhromaždenia a VZ pre daný rok rieši LEN hospodárenie toho konkrétneho roku, hospodár nebol na tento typ otázok pripravený. Prítomní zástupcovia klubov sa následne dohodli, že hospodárenie zväzu 2011- 2015 preverí špeciálna komisia a na základe jej správy bude zvolané pokračovanie VZ. Komisia sa zišla počas leta 2x (podrobnú správu zverejnil p. Ivanič na webe SZTŠ), medzičasom prešlo hospodárenie zväzu aj auditom Ministerstva školstva SR. Obidve kontroly (vnútrozväzová i ministerská) skonštatovali, že (zjednodušene povedané) peniaze nechýbajú, ale v oblasti niektorých účtovných postupov je potrebné uskutočniť korekcie. K uvedeným formálnym nedostatkom prijalo záväzné opatrenia už nové Prezídium Sztš (viď zápisnica 10/2015 na webe Sztš).
Prerušenie na 4 mesiace nepovažujem za najoptimálnejší prostriedok, ale v konečnom dôsledku výrazne pomohlo vyjasniť ako dôležité otázky, tak aj vzťahy. smiley

 

Predpokladám, že s nástupom do funkcie máte tiež predstavu o tom, kam by sa mal tanečný šport na Slovensku ako aj samotný zväz posúvať a kde sú ich slabé miesta. V akom stave je podľa Vás SZTŠ? Kde vidíte najväčšie rezervy a čo urobíte pre rozvoj tanca?

PH: V prvom rade sa pokúsim vo funkcii trocha zorientovať. Doteraz som bol viac rozhodca, tréner a choreograf, než úradník... takže na niektoré veci potrebujem čas. SZTŠ je podľa mňa dlhodobo stabilizovaná športová organizácia, ktorá bez výraznejších výkyvov prežila ako zmeny politických garnitúr, tak aj ekonomické otrasy vonkajšej spoločnosti. Jeden nový prezident ju ani nespasí, ani (snáď!) neohrozí smiley .
Jej najslabšími miestami sú nedoriešené financovanie (nízky objem príjmov iných ako z členského a štátnych dotácií) a už spomínaná personálna kríza.
Skryté rezervy vidím v lepšej komunikácii „staršej“ skúsenej generácie a tzv.“young lions“. Čo urobím pre rozvoj tanca? Zvlášte formulovaná otázka smiley Všetko, čo bude v mojich silách smiley!

 

Jedným z najviditeľnejších problémov tanečného športu u nás je (ne)účasť tanečných párov na súťažiach. Opakovane sa stáva, najmä vo vyšších výkonnostných kategóriách, že z bodovacej súťaže je nakoniec iba pohárová, keďže sa prezentujú 3-4 páry. Hovoriť o tom, že problém je rozsiahlejší a je to hlavne na vedúcich kubov, nie je riešením. Náš portál už dlhšie poukazuje na neochotu párov zúčastňovať sa niektorých slovenských súťaží a dodnes nevidieť snahu o nápravu. Máte nejaký plán, ako pomôcť vyriešiť tento stav? Organizátori sa sťažujú na vyberavosť tanečníkov pri voľbe účasti na súťaži. Páry zase vinia niektorých rozhodcov a organizátorov z neobjektivity pri rozhodovaní a uprednostňovaní “svojich” tanečníkov. Kde je podľa Vás pravda? Je možné tento oriešok rozlúsknuť a prinavrátiť tak vzájomnú dôveru?

PH: Problém nižšej účasti párov na bodovacích súťažiach (a nespomenutej abnormálne nízkej účasti špičkových párov na domácich WDSF súťažiach!) bude treba riešiť vo viacerých rovinách... každý vidí „koreň“ problému inde. Ak budú mať páry pocit objektívnosti, prídu určite častejšie. Niektoré kombinácie rozhodcov v propozíciách ohrozia účasť párov viac, ako výška vstupného a chrípková epidémia...
Zväz sa musí pokúsiť jednať s okolitými federáciami (najmä CZ, UA, AUT a HUN) o zjednotení súťažných poriadkov a vzájomnom rešpektovaní bodov – to naše bodovačky zatraktívni smerom von. Taktiež bude zrejme potrebné premyslieť stratégiu množstva a dátumového rozloženia niektorých súťaží... Univerzálne riešenie „zhora“ však neexistuje – je to o ľuďoch a ich vnútornej etike.

 

Od spustenia nášho portálu Tancujeme.com môžu jeho návštevníci okrem iného hodnotiť kvalitu tanečných súťaží na Slovensku. Tradične najhoršie hodnotenie “schytáva” kategória “vstupné - a jeho výška”. Je podľa Vás nevyhnutné, aby na bežnej bodovacej súťaži pýtal organizátor aj 8€? Ak sa vyberie 4 členná rodina povzbudzovať svoj pár, zaplatí v tomto prípade na vstupe 32€. A platiaci diváci sú väčšinou najbližšia rodina, ktorá už aj tak platí tanečníkom štartovné, členské, tréningy, oblčenie… . S touto otázkou úzko súvisí aj nižšia účasť divákov, čo taktiež nepomáha spopularizovaniu tanečného športu. Aký je Váš názor?


PH: Pri tejto otázke odporúčam spraviť aknetu aj medzi organizátormi súťaží (tiež členovia tanečného zväzu... ak Váš portál chce riešiť problémy tanca naozaj komplexne smiley) a zmapovať ich pohľad na vec – koľko priemerne stojí súťaž, na aké problémy narážajú, čo by im pomohlo... Sám som organizátorom a spoluorganizátorom viacerých súťaží ročne (Slovak Open, Dance for life - Kalich filozofov, MSR...), pričom len v roku 2015 náš klub na súťaže doplácal cca 12 tisíc eur...

 

Máme aj otázku od čitateľa: Vyviniete úsilie na väčšie spropagovanie tanečného športu, napr. v televízii? V športových správach sa bežne dozvedáme výsledky masovejších športov na rozdiel od tanečného športu.

PH: Celú novú stratégiu PR a marketingu SZTŠ rieši novozvolený úsek, ktorý vedie p.Tomáš Surovec a pracujú v ňom p. Miriam Bérešová a Kristína Ondrovičová. Nápadov majú množstvo, okrem finančne náročných TV prenosov sa týkajú aj redizajnu loga a webu, propagácie klubov na lokálnej úrovni... o tomto však treba podrobne vyspovedať p.Surovca smiley Držím im palce, lebo pozitívne promo tanca patrí medzi priority nového vedenia.

 

Ako ste spokojný s úrovňou slovenských tanečníkov v zahraničnej konfrontácii? Môžeme vôbec niekedy dúfať v slovenskú účasť napr. vo finále Majstrovstiev Európy alebo sveta?

PH: My nemáme finalistov? smiley Zrejme sledujeme iné zahraničné portály... Len v roku 2015 Bérešovci finále MS LA senior II. a GOC (rovnako 2014), Tanka / Feketová (2014) a Oboňa  /Rošková (2015) finále EP LA , v rokoch 2015, 2014 a 2013 semifinále ME alebo MS napr. Hein / Krnčanová, Bellucci / Suchánková (obaja PD), Spišák / Tibenská (ME 10T dospelí), Kucman / Ziffová (MS 10T junior II.), Poncovci (MS ST senior I.)... snáď som na nikoho nezabudol. V TOP „50“ svetového rebríčka amatérov máme 4 páry (3 v ST – Mick / Dindofferová, Cicchitti / Brecíková, Schavel / Sorice, 1 v LA – Tanka / Feketová), vo svetovom rebríčku mládežníkov v TOP „50“ máme 2 páry (Tόth / Povinská v ST aj LA, Buránsky / Štefková v LA), vo WR seniorov II. sú dokonca Bérešovci na úžasnom 4.mieste! Málo, alebo veľa na krajinu s 5,5 mil. obyvateľov a 1400-členným zväzom? Ťažko posúdiť. Lepšie výsledky sú otázkou finančného zázemia, dlhodobej stratégie a občas aj šťastia. My sme zažili periόdy lepšie i výrazne slabšie. Celkovo možno povedať, že súčasná generácia dosahuje výsledky na úrovni slušného medzinárodného priemeru... a našťastie občas niekto zažiari smiley.

 

Máte predstavu o tom, ako pomôcť vzdelávaniu slovenských tanečníkov, aby boli konkurencie schopní práve na medzinárodnom poli? Dalo by sa reprezentantom pomôcť napr. nejakým spolufinancovaním campov a tréningov?

PH: Všetko je otázka objemu financií a dohôd. Vzdelávací úsek v spolupráci s prezídiom hľadá extra prostriedky na pomoc párom. Aj reprezentačné sústredenia a výjazdy nestoja málo a zatiaľ párom hradené boli! Viac budeme vedieť v 1/3 roku 2016.

 

Chystáte nejaké zmeny v súťažnom poriadku SZTŠ? Neuvažujete o znovuzavedení extra bodov za postup tanečného páru do ďalšieho kola súťaže tak, ako to funguje aj v Českej republike? Na súťažiach je už aj tak málo párov a body sa získavajú ťažšie.

PH: Tieto zmeny sú v kompetencii Súťažného úseku a tanečná verejnosť má možnosť priebežne zasielať návrhy a podnety ako športovému riaditeľovi, tak členom jeho úseku alebo sekretariátu zväzu (všetky kontakty nájdete na webe SZTŠ). Prezídium sa zaoberá týmito návrhmi až po ich prerokovaní v úsekoch.

 

Na záver nášho rozhovoru - čo by ste chceli odkázať tanečnej verejnosti a aký prísľub viete dať na Vaše štvorročné funkčné obdobie v súvislosti s výkonom funkcie prezidenta SZTŠ?

PH: Sľuby sa sľubujú... poznáte to? smiley Čaká nás veľa práce a veľa kompromisov. Sľúbiť môžem čokoľvek, dôležité je, čo sa mi podarí realizovať. Na konci štrorročnej cesty by mal byť fungujúci zväz a spokojná členská základňa... aspoň väčšia jej časť. K tomu si všetci držme palce!

 

Ďakujem za rozhovor
Peter Jarkovský
Tancujeme.com

Vyhľadávanie

Kalendár udalostí

Apríl 2024
pon uto str štv pia sob ned
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Najbližšie podujatia

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Anketa

Ktorý tanec máte najradšej?

Facebook