Martina Reiterová & Tomáš Uváček: Máme ambície dostať sa do finále na ME v 10 tancoch.

Jeden z najúspešnejších a zložením najstabilnejších tanečných párov na Slovensku prijal našu ponuku na rozhovor. Rozprávame sa s niekoľkonásobnými Majstrami Slovenska v 10 tancoch, finalistami MSR v štandardných ako aj latinskoamerických tancoch, s Martinou Reiterovou a Tomášom Uváčkom.

Zastihli sme Vás práve v najexponovanejšom období prípravy pred Vašimi obľúbenými desiatkovými majstrovstvami. Ako vyzerajú tieto dni, keď dolaďujete formu?

Tomáš (T): Nakoľko sme sa vo februári zúčastnili majstrovstiev Európy v desiatich tancoch, naša príprava sa začala už v decembri. Od tej doby sa každy deň pripravujeme formou practice tréningu, kondičnou prípravou, alebo súkromnými lekciami. Inak tomu nie je ani 2 týždne pred majstrovstvami v desiatke.

Martina (M): Počas týchto dní trénujeme dvojfázovo, doobeda a večer, nakoľko sa snažíme trenovať obe skupiny tancov. Momentálne už len dolaďujeme a skôr sa viac venujeme CP príprave, kedže kombinácia 10 tancov je aj kondične náročnejšia.

Patríte medzi tanečníkov, ktorí obhajujú vlaňajší zisk titulu. V latine sa to podarilo Tomášovi Tankovi s Dominikou Feketovou a štandardné prvenstvo si po roku opäť odniesli Matteo Cicchitti so Simonou Brecíkovou. Chystáte sa ich napodobniť?

T: Jednoznačne… je našim cieľom obhájiť titul už šiestykrát.
M: Určite ano :)

 

Ste považovaní za univerzálnych tanečníkov, Vašou parketou je kombinácia desiatich tancov. No napriek tomu nechýbate vo finále národných majstrovstiev, či už v štandardných alebo latinových tancoch. Avšak takmer vždy s umiestnením v spodnej časti finálového rebríčka. Cítite sa do budúcna aj na prvú trojku, alebo Vaša povesť "desiatkárov" nedovolí lepšiu pozíciu v niektorej zo samostatných kategórii tancov?

T: Samozrejme, že sa usilujeme vybojovať vyššie umiestnenie, či už pravidelným tréngovým procesom alebo zahraničnými výsledkami, ktoré sa nám podarilo dosiahnuť počas celého roka. Nemyslíme si, že povesť desiatkarov nám to nedovolí.

M: Súhlasim, určite by sme sa chceli dostať v budúcnosti na vyššie finalové umiestnenia.

 

Keď si pozrieme výsledkovú listinu umiestnení s Vašimi menami, zistíme, že máte za sebou aj dosiaľ bohatú reprezentačnú činnosť. Medzi vrcholné momenty možno považovať semifinálové umiestnenia na Majstrovstvách Európy v 10 tancoch za roky 2017 a 2016. Čo ďalej? Máte ambície reálne posunúť svoj výkon ešte vyššie?

T: Naším ďalším cieľom je prebojovať sa do finále na majstrovstvách európy v 10 tancoch, ktoré budú budúci rok. Po posledných majstrovstvách sme si zhrnuli všetky nedostatky a budeme na nich pracovať a zlepšovať ich, kedže latinskú časť sme mali hodnotenú do finále.

M: Kedže našim hlavným zameraním je 10-tka, tak máme najbližšie ambície dostať sa do finále na ME v 10 tancoch a semifinále na MS.

 

Vieme, že Vaša športová príprava zahŕňa cestovanie za trénermi aj mimo Slovenska a nevynechávate ani letné zahraničné campy. Skúste nám viac priblížiť, kto všetko patrí do trénerskeho teamu, ktorý sa podieľa na Vašom progrese.

T: Naším hlavným trénerom na latinu je Jaroslav Kučera, ktorý je zároveň našim couchom a mentorom v našej kariére. Spolu s ním pripravujeme tréningový plán, súťaže, image… Spomedzi zahraničných trénerov spolupracujeme s Alexandrom Makarovom, Asisom Kadjeh Nourim, Peterom Stokkebroem, Karinou Rubio a Francom Formicom.

M: Už tretím rokom sa zúčastňujeme Summer dance campu, ktorý organizuje Peter Stokkebroe a štyrikrát do roka aj TLT campu.

 

Ste súčasťou Dansovia teamu, ktorý sa aj vďaka Vám spája s televíznymi show ako Let’s Dance, či Tanec snov. Pomohla Vám svojho času medializácia dosahovať úspechy aj v tanečnom športe? Pociťovali ste nejakú výhodu plynúcu z účinkovania v televízii?

T: Ja osobne som sa dlho v Let´s Dance nezdržal, nakoľko sme s Katkou Knechtovou vypadli v 3. kole. Väčšiu možnosť sme dostali až v tanečnom projekte Tanec Snov, kde sme boli obaja hlavnými choreografmi až piatim párom. Osobne si myslím, že nám to neprinieslo väčšie výhody. Je pravda, že sa tanečník zviditeľní na určitú dobu, ale každá hviezdička po chvíľke zhasne. Naším úsilim je skôr dostať sa medzi svetovú elitu v tanci.

M: Myslím, že nám to neprinieslo nijaké väčšie výhody do nášho súťažného tanca, ale možno sme sa viac zviditeľnili.

 

Je jasné, že tak ako v iných športoch, aj v tanci existuje politika. A treba dodať, že je to téma, o ktorej málokto rád rozpráva. Vy tancujete za klub (hoci nie nevýznamný), ktorý však nemá zastúpenie v tanečných štruktúrach, no aj napriek tomu ste dôkazom, že sa dá kvalitným tancovaním preraziť. Ako to vidíte Vy?

T: V prvom rade by sme chceli poďakovať nášmu tanečnému klubu za obrovské možnosti, ktoré nám ponúka a tak isto aj Peťovi Modrovskému. V DANSOVII sme sa zamerali na novú generáciu detí vo veku 4 až 6 rokov, pre ktoré robíme najväčšiu súťaž v detskej ktg. DANSOVIA GRAND GALA.
Čo sa týka nás ako páru, je pravda, že sa s politikou stretávame na každej súťaži. V poslednom čase je to oveľa viditeľnejšie. Robím tanec s láskou, a keby som sa mal nechať znechutiť určitými vecami, pred ktorými každy zatvára oči, tak už dávno netancujem a idem hrať golf smiley

M: Už v našom predchádzajúcom klube sme boli vedení, že len kvalitným výkonom sa vieme presadiť, a že vždy treba byť o 2 triedy lepší, a tak vedieme aj našich zverencov smiley

 

Okrem tanca Vás spája aj súkromný život, tvoríte pár aj mimo parketu. Ľudia si musia rozumieť, ak trávia väčšinu času takmer nonstop. Ako zvyknete relaxovať po tréningoch?

T: Tento rok to bude už 11 rokov čo spolu tancujeme a trávime spolu doslova 24 hodín denne. Ak by sme si nerozumeli, tak by sme to nedotiahli až tak ďaleko. V rámci relaxu si rád pozriem dobrý film alebo čítam odborné články z IT sveta.

M: Je pravda, že toho času na relaxáciu máme veľmi málo, ale ak sa sem tam nájde volný vikend, rada ho trávim s rodinou a kamarátmi. Radi chodíme do kina, na prechádzky s naším psíkom, ale niekedy ho strávime aj bez seba, kedže sme spolu celý deň na parkete aj mimo neho.

 

Tanec je životný štýl, bez absolútneho "fanatizmu" by sa nedali dosahovať úspechy. Myslíte aj na to, čo bude, ak z Vás opadne toto nadšenie? Čomu by ste sa prípadne chceli venovať po skončení kariéry? Resp. dá sa niekedy s tancom prestať?

T: Bez určitého fanatizmu sa nedá žiaden šport robiť vrcholovo. Tancujem 19 rokov a za tú dobu som ani raz nepocítil, že by som chcel skončiť alebo by som si hľadal alternatívu k tancu. Po skončení kariéry by som sa rád venoval trénovaniu aj naďalej a zdokonaľoval svoje skúsenosti aj ako tréner. Zároveň by sme chceli pôsobiť ako rozhodcovia, či už na Slovensku alebo v zahraničí.

M: Určite sa chceme tancu venovať aj po skončení súťažnej kariéry, naďalej sa chceme vzdelávať a brať lekcie so zahraničnými odborníkmi, kedže tanec sa stále vyvíja, budeme sa musieť zdokonaľovať aj my.

 

V predchádzajúcich rozhovoroch často poukazujeme aj na finančnú náročnosť prevádzkovať tanečný šport - cestovanie, tréningy, oblečenie... . Hoci sa nemôžeme porovnávať napr. s futbalom, hokejom, Slovenský zväz tanečného športu začal predsa len v poslednej dobe významnejšie podporovať slovenských reprezentantov formou preplácania cestovných nákladov. Vnímate aj Vy posun v podpore tanečníkov? Kde prípadne vidíte priestor na ďalšie zlepšenia?

T & M: Je pravda, že v poslednom období sa Slovenský tanečný zväz snaží viacej podporiť či už tanečníkov alebo reprezentantov, napr. čerpaním finančných prostriedkov určených na zahraničné sústredenie. Skôr by sme chceli pochváliť aktivitu vzdelávacieho úseku v príprave reprezentačných sústredení. Sme veľmi radi, že pozývajú na SR osobnosti ako Domenico Soale, Anastazia Titkova, Ruud Vermej, Ralf Muller, Karina Rubio a ďalší… Budeme radi, ak aj naďalej budú podporovať slovenské tancovanie.

 

Dostávame sa k záveru nášho rozhovoru. Nemôžeme obísť našu najtradičnejšiu otázku: koho považujete za svoj tanečný vzor a prečo?

T: Môj vzor od 13 rokov je Maurizio Vescovo. Je pre mňa žijúca legenda.

M: Páči sa mi veľa tanečníc, ale priznám sa, že viac sledujem WDC a najviac ma inšpiruje Andra Vaidilaite a Daria Chesnokova.

 

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa zdravia a úspechov akéhokoľvek druhu smiley

Peter Jarkovský

Vyhľadávanie

Kalendár udalostí

Marec 2024
pon uto str štv pia sob ned
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Najbližšie podujatia

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Anketa

Ktorý tanec máte najradšej?

Facebook