Miroslav Kučera: "Nie každý dobrý tanečník je automaticky dobrým trénerom."

Do aktuálneho rozhovoru sme si pozvali človeka, ktorý v týchto dňoch oslavuje takmer na každom fronte :) Či už sú to trénerské úspechy so svojimi zverencami, ktorým sa podarilo pretancovať do semifinále majstrovstiev Európy mládeže juniorov v LAT. Alebo v súkromí, keď sa spolu s priateľkou Lindou teší z prvých narodenín dcéry. Na naše otázky odpovedá Ing. Miroslav Kučera, rozhodca, tréner a majiteľ Sun Dance Academy Bratislava.

 

Keďže sa osobne poznáme niekoľko rokov, dovoľ, aby sme si aj teraz tykali v rámci interview (čo však neznamená, že Ťa budem šetriť smiley). V prvom rade Ti blahoželám k čerstvému úspechu na Majstrovstvách Európy mládeže v latinskoamerických tancoch. Je semifinálové umiestnenie Artema a Emy splnením si vytýčených cieľov?

Miroslav Kučera (MK): Samozrejme Peťo, som na Tvoje otázky psychicky pripravený (smiech). Ďakujem pekne za blahoželanie, určite treba najmä Artemovi a Eme. Našim cieľom bolo potvrdiť semifinálové umiestnenie na minuloročných Majstrovstvách sveta juniorov tým, že sa im podarí hneď prvým rokom v mládeži prebojovať do štvrťfinále (24-ky), čiže semifinále předčilo naše očakávania.

 

O podobný úspech sa postarali v roku 2014 vtedajší "sundensáci" Filip Kucman s Teréziou Valériou Ziffovou, na Majstrovstvách sveta vybojovali 8. miesto v kombinácii 10 tancov. Všetko sú to bezpochyby perfektné výsledky vašich talentovaných párov, no myslíš, že sa niekedy dočkáme aj finálovej účasti našich slovenských tanečníkov na štatutárnom TOP podujatí (ME, MS)? Čo nám k tomu chýba?

MK: Najskôr by som rád zdôraznil, že aj v tomto roku máme v klube ďalších nástupcov v junioroch 2 - Dominika Siposa a Bianku Goldiánovú, ktorí sú aktuálnymi vicemajstrami SR juniorov vo všetkých kategóriách, vyhrali zatiaľ všetky kolá Slovenského pohára a cez víkend získali triumf i na WDSF Košice Open. Tento rok budú Slovensko reprezentovať na Majstrovstvách sveta v ŠTT aj LAT juniorov.
Veľmi sa teším, že sme v krátkej dobe vychovali našej krajine reprezentantov, ktorí dokázali urobiť pre Slovensko historické výsledky, nakoľko nikdy predtým sa slovenské juniorské či mládežnícke páry nedokázali umiestniť na svetových štatutárnych súťažiach tak vysoko. Verím tomu, že Slovensko má niekoľko veľmi talentovaných a cieľavedomých juniorských či mládežníckych párov, ktoré majú šancu v dohľadnej dobe prelomiť finálovú hranicu ME a MS. Mali by v prvom rade pristupovať k tréningom ešte viac zodpovednejšie, vážiť si každú informáciu a tvrdo na nej pracovať, mať viac pokory voči trénerom a konkurencii, zúčastňovať sa viac svetových campov a WDSF súťaží.

 

Si majiteľom a trénerom tanečného klubu Sun Dance Academy Bratislava. Značka, ktorá vznikla pred 10 rokmi, počas tohto pôsobenia prešla progresom a dnes sa môže pýšiť viacerými titulmi, vrátane Majstrov Slovenska. Aké to je budovať klub na zelenej lúke a nakoniec dosahovať vysnívané úspechy?

MK: Bola to neľahká cesta. Veľa úsilia nás stálo nájsť mladé talenty a systém, ktorým by sme zabezpečili ich neustály postupný tanečný rast. Zároveň sme sa snažili zvoliť vhodnú komunikáciu s rodičmi, aby sa tanečný šport stal pre naše páry nielen hobby, ale aj súčasťou ich života. U väčšiny sa nám to podarilo, a aj preto prišli aj vysnívané úspechy.

 

Za uplynulý rok bol klub dokonca opakovane vyhlásený, tentokrát ako druhý najlepší klub na Slovensku. Čo ďalej? Aké máš trénerské ciele?

MK: Veľmi sa teším, že vďaka výsledkom našich párov patríme posledné roky medzi najúspešnejšie kluby Slovenska. Radi by sme v tomto trende pokračovali, no s narastajúcou konkurenciou je to ťažšie. O to viac nás to však motivuje a naším cieľom je momentálne pripraviť naše páry na taký level, aby boli konkurencieschopné na svetovej úrovni a vďaka tomu dosahovali vynikajúce výsledky či už na WDSF, ale hlavne na štatutárnych súťažiach.

 

Patríte medzi kluby s vysokým výskytom tanečníkov zo zahraničia. Ako sa Vám darí ich získavať? Máte vari nejakého skauta, ako hokejisti v NHL? :) Predpokladám, že tréningy vediete dvojjazyčne...

MK: Niektorí sa presťahovali do Bratislavy a oslovili nás sami na základe kladných referencii a výsledkov našich párov. V prípade Artema a Ilyiu som si vyskúšal funkciu scouta a oslovil rodiny oboch chlapcov. Musím však uznať, že je to veľmi náročná úloha a o to radšej som, že ich tu máme a môžem s nimi pracovať. Spočiatku sme lekcie viedli dvojjazyčne (anglicko-slovensky). Nakoľko sa aj vďaka slovenskému kolektívu dosť rýchlo aklimatizovali a slovensky už všetci naši cudzinci vedia takmer plynulo, vyučujeme ich v našom jazyku. V súčasnosti pracujeme aj s viacerými pármi z Rakúska (väčšina je pôvodom z Ruska), takže v klube opäť často počuť angličtinu alebo aj ruštinu, ktorú na oplátku učia všetci cudzinci nás (smiech).

 

Čo si prácou v Sun Dance Academy získal, ale aj stratil?

MK: V prvom rade robím prácu, ktorú milujem a ňou som získal veľmi veľa priateľov, tanečných, trénerských, osobných skúseností a krásne zážitky. Navštívil som množstvo zaujímavých miest a precestoval vďaka tancu veľký kus sveta. Sun Dance Academy je pre mňa mojou druhou rodinou, kde mám možnosť pracovať so skvelými osobnosťami. Síce nemám už toľko času na vlastný súkromný život a svoje hobby, ale o to viac si svoj voľný čas vážim a dokážem si ho skvele užiť. Venujem ho rodine, dcérke a priateľom, ktorí väčšinou nie sú súčasťou nášho tanečného sveta. Čas, ktorý venujem Sun Dance Academy neľutujem, pretože ho trávim s ľuďmi, ktorých mám veľmi rád a vzájomne sa vážime.

 

Ako si vysvetľuješ fakt, že doteraz bol klub postavený najmä na dobrých výsledkoch juniorských párov a kategória dospelých pôsobí viac v konkurenčných kluboch? Boja sa dospeláci tancovať u Teba? :)

MK: Ako si sám uviedol, klub sme budovali na tzv. zelenej lúke, čiže sme začínali od malých detí. Preto máme zatiaľ takýto profil. Avšak tieto deti vyrástli, stali sa z niektorých mládežnícke páry a o pár rokov z nich budú dospeláci. Potom sa pohľad na nás zmení. Nemyslím si, že by báli u mňa tancovať, aj keď niektoré páry sa ma vraj boja (smiech). Pravdepodobnou príčinou, že nie je ich u nás také množstvo je preto, lebo by nemali dostatok rovesníkov. Avšak s trénovaním dospelých párov máme bohaté skúsenosti. Napr. kolega Juraj Pavelek je mentálnym coachom našich vicemajstrov SR v LAT dospelých – Jaroslava Oboňu a Dominiky Roškovej a ja im zas niekedy pomáham s coachingom na WDSF a štatutárnych súťažiach.

 

Na rovinu - ako tréner dosahuješ určite lepšie tanečné výsledky, než tomu bolo počas Tvojej aktívnej súťažnej kariéry. Aj keď si bol finalista Majstrovstiev SR v LAT, máš niekoľkých zverencov, ktorí získali priamo titul Majster Slovenska a tancujú aj na popredných miestach európskych, či svetových súťaží. Čím to je, že niektorí tanečníci sa nakoniec nájdu viac v pozícii trénera, než súťažného tanečníka?

MK: Presne ako píšeš. Nie každý dobrý tanečník je automaticky dobrým trénerom a naopak. A častokrát nie ten najlepší tanečník sa stane úspešným a vyhľadávaným trénerom. Sú tanečníci, ktorí radi analyzujú svoj pohyb, hľadajú princípy a majú v sebe vrodené to, že informácie, ktoré sú im zdelené chcú posúvať ďalej. Je to niečo ako poslanie a ak to robia profesionálne, so správnou metodikou a s nadšením získavajú dôveru a stanú sa úspešnými.

 

Okrem toho, že si vo svojom klube hlavným trénerom pre latinskoamerické tance, máš kolegu (Juraj Pavelek) pre štandardné tance. Tiež však spolupracujete s externými trénermi. Aký je ten ideálny kľúč zostavy trénerov, aby sa nakoniec tanečníkom nezlievali informácie do nezrozumiteľnej podoby? Odporúčaš svojim tanečníkom viac trénerov? Na základe čoho ich vyberáte?

MK: Naším kľúčom k výberu externých trénerov je ich kvalita, ktorú vnímame cez výsledky ich tanečných párov a ktorí používajú princípy, ktorým dôverujeme aj my. U nižších výkonnostných tried nie je podmienkou mať viac trénerov. Avšak páry vyšších tried by mali spolupracovať s viacerými trénermi, ktorí tvoria dokopy jeden tím a tak to doporučujeme aj naším najlepších párom. Často sa zúčastňujem svetových campov, takže trénerov som vybral na základe osobného pozorovania.

 

Pán Horáček sa v jednom našom rozhovore vyjadril, že na Slovensku nemáme dostatok tanečných osobností, v zásade s ním súhlasil aj pán Paška (Dukla Trenčín) v ďalšom interview. Ako podľa Teba napraviť tento stav, aby sme sa po každej stránke začali viac približovať európskej, a možno aj svetovej špičke? Je problém vo vzdelávaní, alebo v čom?

MK: Možno si dovolím trocha oponovať pánovi Horáčkovi aj Paškovi. V súčasnosti vnímam progres a vývoj novej generácie osobností, novej vlny ambicióznych trénerov, ktorí čerpajú skúsenosti zo zahraničia od svetových trénerov. Určite by sme sa mali vzdelávať na medzinárodnej úrovni, zúčastňovať sa zahraničných campov a súťaží, aby sme vedeli rozoznať kvalitu a tak ju aj učiť a hodnotiť.

 

Si rodený Martinčan, ktorý na severe Slovenska dlho pôsobil. Prečo nakoniec Bratislava?

MK: Už na konci mojej súťažnej kariéry som tancoval za Bratislavu a po jej ukončení som ostal pôsobiť v hlavnom meste, kde som dostal možnosť pracovať s vtedajšími vynikajúci pármi nielen v Bratislave, ale aj v Trnave. Práve tam sa mi už pred viac ako 10 rokmi podarilo vychovať prvých Majstrov a finalistov SR juniorov.

 

Robiť tanečný šport v Bratislave je asi jednoduchšie, než napríklad v Spišskej Novej Vsi, alebo Rimavskej Sobote. Ekonomická situácia regiónu sa taktiež podpisuje pod možnosti tanečníkov. Nezriedka počuť názory, že tanečný šport je väčšinou pre zámožnejších, ktorí si to môžu dovoliť. Súhlasíš? Je totiž rozdiel, ak si niekto môže dovoliť napr. 1 individuálnu hodinu týždenne a iný aj 4-5 hodín. Kvalita sa teda rozhodne skôr dostaví u tých, ktorí na to majú financie.

MK: Nemusí to byť úplne pravda. Mimo Bratislavy sa nájde možno viac bohatších ľudí ako v Bratislave samej. Dôležité je si taktiež uvedomiť, koľko klubov je v iných mestách a aký pretlak a konkurencia je v Bratislave. Nehovoriac o vysokých nákladoch, kde už len nájom tanečnej sály je oveľa vyšší ako v ekonomicky slabších regiónoch. Keď sa však rozprávame o tom, či tanečný šport je pre zámožnejších alebo aj pre obyčajného smrteľníka, bude to závisieť od cieľa, ktorý má daný pár. Tanečný šport sa dá robiť aj ako hobby a aj doslova ako šport a nezáleží, či je to v Bratislave alebo v ekonomicky slabšom regióne. Samozrejme pár, ktorý ma väčší finančný budget si môže dovoliť viac individuálnych lekcii, campov, WDSF súťaží a je predpoklad, že dosiahne rýchlejšie kvalitu a s tým spojené lepšie výsledky než pár, ktorý do tanca investuje minimum. Je to však na páre, ako dokáže informácie zužitkovať a určite zaváži aj talent a prístup rodičov.

 

Patríš medzi tých, ktorí tancom žijú každý deň - cez týždeň tréningy, cez víkend súťaže, pomedzi to rôzne semináre, campy ... ako sa toto dá skĺbiť so súkromným (rodinným) životom? Pred rokom sa Vám s Lindou Henzélyovou narodila dcéra Sarah Linda, predpokladám, že s ňou chceš tráviť čo najviac času. Dá sa to?

MK: Je to skutočne komplikované a niekedy vyčerpávajúce. Veľmi veľa cestujem a musím si robiť time menežment, aby som to všetko dokázal skĺbiť. Veľmi sa teším z mojej rozkošnej dcérky Salinky a snažím sa vidieť ju maximálne ako sa dá. V týždni vďaka výdobytkom modernej doby cez jabĺčkový facetime a ak nie je dôležitá súťaž, camp alebo nehodnotím súťaž, tak cestujem za ňou a Lindou na víkend a ostávam v Kroměříži do utorka, kde zároveň aj trénujem páry v TK Henzély Swing. Čiže spájam prácu aj rodinný život a Salinka ma nabíja veľkou energiou.

 

Na záver sa opäť nevyhnem otázke, ktorú dávam v každom rozhovore. Kto je Tvoj tanečný vzor a prečo?

MK: Odmalička do dnes je to Bryan Watson pre jeho neskutočný pohyb v tele a muzikalitu.

 

Ďakujem za rozhovor. Prajem spravodlivé oko na súťažiacich a veľa šťastia s tanečným klubom.

MK: Ďakujem aj ja a prajem všetkým tanečníkom, trénerom a rozhodcom krásny záver súťažnej sezóny, úžasné leto plné oddychu, ale aj tvrdej prípravy na novú tanečnú sezónu. Tancujeme.com množstvo fanúšikov, čitateľov a sledovateľov live prenosov zo súťaží. Robíte to skvele!

Rozprával sa Peter Jarkovský. Foto: fb Miroslav Kučera.

Vyhľadávanie

Kalendár udalostí

November 2024
pon uto str štv pia sob ned
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Najbližšie podujatia

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Anketa

Ktorý tanec máte najradšej?

Facebook