Ísť, či neísť na slovenskú súťaž?

Napísal(a) Peter Jarkovský v streda, 06 máj 2015. kategória: Tanečný šport Počet prečítaní: 5028

Ísť, či neísť na slovenskú súťaž?

S touto otázkou sa stretávajú mnohé tanečné páry každý víkend. Veľa z nich argumentuje, že objektivita rozhodovania chýba, prípadne ide až o tendenčné hodnotenie, a preto sa im neoplatí ísť niekoľko kilometrov po pár "bezvýznamných" bodov. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo dnes niektoré slovenské tanečné súťaže zívajú prázdnotou, najmä vo vyšších výkonnostných kategóriách. V poslednom období nie je výnimkou, ak organizátor zruší niektorú z kategórií, či dokonca aj celé podujatie. Miera dôvery tanečných párov smerom k organizátorom a porotcom je veľmi nízka. Počuť aj názory, že členská základňa je v súčasnosti menej početná, ako v minulosti. Toto má byť taktiež dôvod mizernej obsadenosti súťaží u nás. Tu však vzniká priestor na polemiku, pretože neraz sa stane, že v tom istom termíne prebieha súťaž napr. v susednom Česku a na štartovnej listine je viac slovenských párov, ako na domácej súťaži. Situácia dospela do štádia, keď sa našim párom oplatí ísť radšej niekoľkonásobne dlhšiu trasu za hranice Slovenska, aby dosiahli vytúžený úspech. O tomto probléme sa vie, avšak zostáva verejným tajomstvom, bez diskusie, bez riešení.

Ak sa objaví k tomuto príspevku nejaká diskusia, nepredpokladám, že padnú konkrétne mená alebo situácie. Obava z následne zlých výsledkov a hodnotenia je na mieste - chápem. Je však smutnou skutočnosťou, ak o účelovosti a tendenčnosti hodnotenia vedia aj sami porotcovia o svojich kolegoch navzájom, no zo strachu pred vylúčením z elitnej partie zostávajú tieto svedectvá zamlčané. Z hľadiska objektivity však treba jedným dychom dodať, že stále máme na Slovensku väčšinu členov rozhodcovského zboru profesionálnu so snahou o čo najspravodlivejšie hodnotenie. Aby teda nevznikol dojem, že porotcovia na Slovensku sú skorumpovaní, stačí si pozrieť jednotlivé hodnotenia párov a zistíte, že v drvivej väčšine ide o zhodný pohľad na kvalitu tancovania a individuálni exekútori s vlastnými záujmami jasne na "páske s krížikmi" svietia.

 

Takto to bolo ale naozaj vždy a čakať, že sa to výrazne zmení, alebo úplne vytratí, asi nie je reálne. Aká je teda moja rada na záver? Určite treba aj na slovenské súťaže chodiť vo väčšom počte a častejšie. Svojou neúčasťou sa páry samé pripravujú o vyšší bodový zisk a rýchlejší postup do výkonnostnej kategórie v prípade umiestnenia na vrchnejších priečkach. Platí aj fakt, že čím častejšie sa na súťaži "ukážete", tým viac si budujete aj vlastnú značku a povedomie u rozhodcov. Každá súťažná skúsenosť zároveň posúva tanečníkov ďalej, len trénovať nestačí. Viem a verím tomu, že stále sú aj u nás kvalitné tanečné podujatia, na ktoré sa oplatí vycestovať a úspech sa skôr, či neskôr, dostaví! Za portál Tancujeme.com dávam prísľub, že urobíme všetko pre to, aby sme čo najviac spropagovali domáce tanečné súťaže a podporili tak účasť slovenských párov.

 

Peter Jarkovský
spoluautor portálu Tancujeme.com

 

Ak chcete pridať názor do diskusie, musíte sa na tejto stránke najskôr zaregistrovať a následne prihlásiť. Anonymná diskusia nie je povolená!

O autorovi

Peter Jarkovský

Peter Jarkovský

Tancu sa venujem od roku 1994. Najskôr som tancoval za Tanečnú školu Ingriš (vlastníci TŠ boli Peter Ingriš a Tatiana Drexler). Od roku 1996 som reprezentoval KTŠ Aknela Martin (Alenka Pisaríková). V roku 2006 som založil vlastný tanečný klub TK TÍM Juniorklub Martin. Od roku 2010 som pôsobil v Banskej Bystrici v Klube tanečného športu K-Dance (Igor Kšenzuliak). V roku 2016 som sa opäť stal členom Slovenského zväzu tanečného športu, už ako individuálny člen bez klubovej príslušnosti. Tanečný portál Tancujeme.com som spoluzakladal v apríli 2015.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Vyhľadávanie

Kalendár udalostí

Október 2023
pon uto str štv pia sob ned
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Najbližšie podujatia

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Anketa

Ktorý tanec máte najradšej?

Facebook