Milan Plačko: naše páry by sa mali viac zúčastňovať zahraničných a domácich WDSF súťaží
- Podrobnosti
- Napísané: štvrtok, 04. jún 2015, 13:16
- 04 jún
- Návštevy: 59036
V tejto sezóne máme za sebou poslednú z veľkých tanečných súťaží (aj s prívlastkom WDSF) KOŠICE OPEN 2015. S pánom Milanom Plačkom, organizátorom súťaže, sme sa pár vetami vrátili k podujatiu a zhodnotili jeho celkovú úroveň, náročnosť organizácie, či kvalitu párov.
Už štvrtý krát máte za sebou organizáciu WDSF súťaže KOŠICE OPEN. Bol tento ročník podľa Vás najlepší z pohľadu účasti tanečníkov a celkovej organizácie podujatia?
Určite to bol pre nás z pohľadu organizácie najťažší ročník, čo bolo zapríčinené iným miestom súťaže a riešením vážnych problémov, ktoré to zo sebou prinieslo. Úroveň organizácie musia posúdiť pravidelní návštevníci Košice open a iných podobných súťaží. Počet účastníkov bol zatiaľ rekordný, 501 párov. Pri dnešnej klesajúcej úrovni účasti na súťažiach a horšej dostupnosti Košíc pre zahraničných účastníkov to považujem za úspech.
V hlavných kategóriách dospelých International Open LATIN / STANDARD zvíťazili naši tanečníci. Keď si však pozriete výsledkové listiny, zistíte, že až na pár výnimiek skončila väčšina Slovákov už v prvých kolách. Ako ste spokojní s úrovňou slovenských tanečných párov v konfrontácii so zahraničnými reprezentantmi?
Myslím si, že by sa naše páry mali viac zúčastňovať na podobných WDSF súťažiach u nás aj v zahraničí, aby dostávali reálnu spätnú väzbu o svojej výkonnosti. Na Slovensku máme dosť talentovaných párov, ale väčšina z nich má málo medzinárodných skúseností zo súťaží, alebo z campov, kde by mohli svoj talent rozvinúť a nasať to, čo sa tancuje vo svete. A to bol jeden z dôvodov, prečo organizovať v Košiciach WDSF súťaže a camp.
Treba objektívne povedať, že KOŠICE OPEN patria z pohľadu celkovej organizácie k tomu najlepšiemu, čo sa na území našej republiky koná v oblasti súťaží v tanečnom športe. Možno sa dá v tomto prípade pochopiť aj vyššie vstupné, aby ste si udržali úroveň „eventu“. Žiaľ už sa stalo na Slovensku akousi tradíciou, že aj tie bežnejšie súťaže atakujú hranicu 8, 10€ vstupné na osobu. Je to podľa Vás nevyhnutné? Za májovú WDSF súťaž v Olomouci (CZ), vrátane Majstrovstiev profesionálov v LAT, zaplatil návštevník 6€. To je výrazný rozdiel.
Pri organizácii WDSF súťaží sú limitujúce vysoké náklady a schopnosť sponzorsky a dotačne zabezpečiť financovanie takéhoto podujatia. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že náklady na WDSF súťaž troj až štvornásobne prevyšujú náklady na zorganizovanie majstrovstiev Slovenskej republiky. Myslím si, že je správne, ak je výška vstupného adekvátna významu a nákladovosti podujatia, čím sa návštevník spolupodieľa na financovaní súťaže. Je aj našou snahou postupne získať dostatočné zdroje, aby sme mohli našu súťaž urobiť ešte dostupnejšou, tak ako napríklad Optima dance cup, kde je nulové vstupné a prioritou je popularizácia tanečného športu.
V týchto dňoch tiež prebiehal tréningový camp, ktorý bol súčasťou podujatia KOŠICE OPEN 2015. Organizačne je určite náročné zladiť všetky termíny, účastníkov, zabezpečiť priestory. Kedy reálne začínate s prípravami na súťaž / camp? Čo je pre Vás rozhodujúce pri zostavovaní personálneho obsadenia rozhodcovského zboru a následne trénerov campu?
Plánovanie a príprava začína prakticky po skončení súťaže. Začíname analýzou na základe ohlasov laickej a odbornej verejnosti. Druhým krokom je plánovanie a vízie, ako posunúť nový ročník na ešte vyššiu úroveň, čo sa väčšinou stane do dvoch týždňov od skončenia podujatia. Tretia rozhodujúca činnosť je finančné zabezpečenie, na ktoré máme asi 6 mesiacov tak, aby sme sa na základe finančných možností mohli pustiť do záverečnej fázy. Tá začína rozhodnutím o skladbe súťaží a zvolením úrovne WDSF súťaží, následne vytipovaním a pozývaním poroty a trénerov tak, aby sme docielili vyváženosť, a tým aj čo najväčšiu účasť párov. Posledný mesiac pred podujatím je už veľmi intenzívny, tu už musí byť všetko jasné a dohodnuté, tak aby sa všetko zvládalo čo najlepšie a dolaďovali sa už len detaily. Rozhodujúca pre výber poroty a trénerov je osobná skúsenosť a ich prínos pre súťaž a camp.
Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré. Tešíme sa na ďalšie vydarené súťaže z dielne TC Meteor Košice.
Ďakujem a želám pekný deň.
- Peter Jarkovský -
Hodnotiť súťaž KOŠICE OPEN 2015 môžete aj Vy, naši čitatelia. Stačí kliknúť TU a hlasovať.